Haber

Turan Hançerli yeniden aday: ‘Tehlike devam ediyor…’

İSTANBUL – Turan Hançerli, İstanbul’un önemli ilçelerinden Avcılar’ı ikinci kez yönetmeye talip oluyor. Kentsel dönüşüm denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan Hançerli, Avcılar’daki kentsel dönüşümü 5 yıllık sürede neredeyse tamamladıklarını, yarım kalan projeleri de tamamlayacaklarını söylüyor.

Hançerli’nin yeniden belediye başkanı olmasına etki eden pek çok faktör var. Turan Hançerli, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararını Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin tanımaması ve TİP üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından geçtiğimiz hafta ‘Anayasa Nöbeti’ni başlattı. Hak ihlaline ilişkin karar veren Anayasa Mahkemesi. Hançerli, bu süreçte birçok partinin seçmeninden ve siyasetçisinden destek aldığını söylüyor. Hançerli’nin belediye başkanlığına ‘devam etme’ kararı vermesinin nedenlerinden biri de bu durumdu.

CHP’li Turan Hançerli ile belediye başkanlığı sürecini, neden yeniden aday olduğunu ve kentsel dönüşümü konuştuk…

‘ÇOK DAHA ETKİLİ SONUÇLAR GÖRDÜM’

Neden aday oldunuz?

Siyasete her zaman yakın ilgim vardı ve uzun yıllar bir şeyler yapıyorum iddiasıyla sivil toplumda çalıştım, hizmet ettim, görevler üstlendim. Yaklaşık 25 yıldır engellilik, yoksulluk, adalet, ayrımcılık ve eşitlik üzerine çalışıyorum. Bir şeyler yapmak, katkı sağlamak adına siyasete girmeye karar verdik. 2008-2009 yılları arasında aktif politikaya atılmaya karar verdim. Siyaset yapmaya sosyal demokrat bir parti olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde başladım. 2014 yılında meclis üyesi, 2016 yılında parti meclisi üyesi, 2018 yılında tekrar parti meclisi üyesi, 2018 yılında ise milletvekili adayı oldum. 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanı oldum. Bir şeyler yapma iddiasıyla, çözüm üretme iddiasıyla Avcılar’lı ve Avcılar’da yaşayan biri olarak Avcılar’ın önemli sorunlarının çözülmediğini ve bu sorunlara bağlı sorunların aşılmadığını gördüm. Arkadaşlarımın önerisi ve ısrarıyla bir şeyler yapılması gerektiğini düşünerek Avcılar Belediye Başkanı oldum. 5 yıl içerisinde kamu gücünün belediye başkanlığı ve kamu yönetiminin tahmin ettiğimden çok daha etkili sonuçlar alabileceğini fark ettim.

‘İNSANIN HAYATINI KURTARMAK…’

Bir insan başka bir insanın hayatını kurtarıyorsa bu çok değerlidir, çok değerlidir. On binlerce, yüzbinlerce insana kültür sanat kursları, eğitimler, sağlık hizmetleri, yemek hizmetleri verdim. Bunun güçlenerek devam etmesi gerekiyor. Çok ileri bir seviyeye ulaştık ve kapasitemizi artırdık. Yaptığımız işlerin yarım kalmaması, tamamlanmış ve sürdürülebilir bir noktaya gelmesi için ikinci bir döneme ihtiyacımız var. Bunun için aday oldum.

Gazete Duvarı Sorumlu Genel Yayın Yönetmeni Hacı Bişkin ve Avcılar Belediye Başkanı Turhan Hançerli.

‘AVCILAR MODELİ DEVAM EDECEK’

Tekrar belediye başkanı seçilirseniz ilk işiniz ne olacak?

Belediye başkan adayı olma nedenim kentsel dönüşüm. Belediye başkanlığım süresince belki de en aktif olduğum ve en çok vakit geçirdiğim konulardan biri kentsel dönüşümdü. Yani hayat kurtarmak, geleceği kurtarmak için yapılan bir projedir. Projede çok yol kat ettik ancak bu süreç tamamlanmadı. Dönüşüm için gerekli altyapılar oluşturuldu. Yeşilkent mahallesi, Tahtakale mahallesi ve Sadık Ahmet caddesinin planları yapıldı. Kesinlikle kentsel dönüşümü hiçbir şarta, kurala bağlı olmaksızın, daha da hızlandırarak sürdürmek istiyorum. Buna eklenecekler: Avcılar modelini bütünsel bir yaklaşımla ortaya koyuyoruz. Avcılar modeli devam edecek. Dünyayla bağlantılarımızı kaldığımız yerden güçlendirmeye devam edeceğiz. Bugün çok daha güçlüyüz ve gelişmiş şeyleri çok daha hızlı yapabilecek kapasiteye sahibiz.

2019 yerel seçimleri öncesinde sizlerle yaptığımız bir röportajda “Belediye başkanı olduğumda Eskişehir, İzmir ve Yeşil Vadi’yi örnek alacağım” demiştiniz. Avcılar Belediyesi’nin örnek bir belediye olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet Avcılar kesinlikle örnek alınabilecek bir belediye haline geldi. Birçok projemiz örnek alınıyor. Kentsel dönüşüm, kültür-sanat, spor, kurslarımız… Bu alandaki faaliyetlerimiz örnek alınıyor. Mesela ekoloji konusunda iddialıyız. Dijitalleşme konusunda henüz yeniyiz ama örnek teşkil ediyoruz. İstanbul’un AK Partili bir belediyesi, elde ettiğimiz dijital açık kaynaklı yazılımı anlamak için bize geldi. Kentsel dönüşümle ilgili 130 belediye bizimle iletişime geçti. Dijital kütüphanemiz onlarca belediye tarafından örnek alındı. Dört buçuk yılda örnek bir belediye, örnek bir belediye yönetimi oluşturduk.

.

‘BORÇ SÜRDÜRÜLEBİLİRSE…’

Belediye başkanı seçildiğinde Avcılar Belediyesi’nin ne kadar borcu vardı? Belediyenin mevcut borç durumu nedir?

Bizden önce belediyenin yıllık bütçemizin dört katı borcu vardı. Borç sürdürülebilirse sorun olmayabilir. Borç aynı zamanda bazı avantajlar da sağlayabilir. Her gün haciz geliyorsa, çalışanlarınızın kullandığı araçlara mazot alamıyorsanız, belediye başkanlığı borç nedeniyle haciz noktasına gelmişse durum çok kötü. İnanılmaz derecede korkunç bir durumdaydık, bir gemi kazası halindeydik. Belediyemiz artık sürdürülebilir bir bütçe yapısına sahip. Vadesi geçmiş, yapılandırılmamış borcumuz bulunmamaktadır. Bu başarıdır.

.

ESNAFLARA DESTEK VERİLDİ Mİ?

Birçok konuşmanızda Avcılar esnafının ve girişimcilerinin gelirlerini artıracak çalışmalar ve projeler gerçekleştireceğinizi söylediniz. Bu konuyla ilgili ne tür çalışmalar yaptınız?

Avcılar’da korsan satış formüllerine izin vermedik. Kent meydanında ve şehrin en işlek yerlerinde gıda satışına izin vermedik. Çadırlarda kurulan dükkânlarımız yoktu. Kendi esnafımızı koruduk. Dünya devi bir elektronik ve yazılım firmasının Avcılar’a yatırım yapmasını sağladık. Avcılar esnafını güçlendirmek için büyük etkinlikler düzenledik. Konserler, festivaller düzenledik. Avcılar’daki esnaf ve sanayicilerle rekabet etmedik, onlara destek olduk. Kurduğumuz inovasyon merkeziyle esnafımıza destek olduk.

‘YARDIM TEKLİFLERİYLE OLMADI’

Kentsel dönüşüm denilince akla ilk gelen belediye başkanlarından birisiniz. Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, adaylığı açıklandığında ilk sözü ‘deprem ve kentsel dönüşüm’ dedi. Ona kentsel dönüşüm ve depremle ilgili neler söylemek istersiniz?

Kentsel dönüşüm çok konuşulan ve çok değerli bir konu. Sayın Murat Kurum’un ya da diğer yetkililerin yaptığı çözüm önerileriyle kentsel dönüşüm şu ana kadar çözülmedi. Bir sonuç var. Kentsel dönüşüm iddiasıyla yola çıkan ve bu iddiayla 25 yıl kamu yöneticiliği yapan, 5 yıl ülkeyi ve İstanbul’u yönetenler, bugün güçlü şehrin inşa sürecini tamamlayamadı. Bunu kendileri de itiraf ediyorlar. İstanbul’un bir numaralı sorununun kentsel dönüşüm olduğunu söylüyorlar. Bu durum herkes tarafından kabul edilmektedir. Peki bu neden oldu? Bu kentsel dönüşüm günümüzün bir sorunu mudur? Bir şeyler mi oldu ve biz bu hale mi geldik? Bu 25 yıldır konuşulan bir konudur. Özellikle 1999 depreminden sonra tüm kamuoyunun bildiği, herkese çözeceklerinin sözünü verdikleri bir konu bu. Ancak bugüne kadar çözülemeyen bir sorundur. O zaman çözüm önerilerinizle izlediğiniz yoldan çözüm üretemediğinizi söyleyeceğiz. Sayın Murat Kurum’a şunu söylemek isterim. Eğer gerçekten bir analiz yapılmak isteniyorsa kentsel dönüşüm analizinde üç ana başlık vardır.

.

Nedir bu ana başlıklar?

1-Kentsel dönüşüm bir inşaat projesi değil diyeceksiniz. Kentsel dönüşümün hayat kurtaran bir proje olduğunu diyeceksiniz. Niyetiniz doğru olacak ve gerçek bir soruna gerçek bir çözüm üreteceksiniz. Kentsel dönüşüme yeni bina yapma sorunu olarak bakmayacaksınız. Riskli, inanılmaz yapıları yıkmak yerine yeni ve güvenilir yapılar inşa edeceksiniz.

2 – Bugün bu sorunu çözmek için yeterli niyetiniz olacak ve sorunu doğru tespit edeceksiniz. Yeterli niyetle bu sorunları çözmek için adımlar atacaksınız. Sorunları doğru tespit etmek gerekiyor.

3 – Kapasitenizi doğru değerlendirmeniz gerekiyor. Niyetiniz iyi olabilir ve aslında sorunu tespit edebilirsiniz ama bizim kendi olasılıklarınızı değerlendirip tartışıp çözüm önerisi sunmamız gerekiyor. Bunu biz yaptık. Günümüze ve bu şartlara uygun bir analiz ürettik. Başarılıydık.

‘TEHLİKE DEVAM EDİYOR’

Avcılar’da kaç riskli bina var? Avcılar’daki riskli binaların tamamının yenilenmesi için tarih verebilir misiniz?

Avcılar’da yaklaşık 2 bin binayı daha yenilememiz gerekiyor. Avcılar’da kentsel dönüşüme giren bina sayısı 2 bin 60’ı aştı. Benim dönemimde bu binaların yaklaşık 1.600’ünü yıktık. 1600 bina yaklaşık 20 bin bağımsız bölüm demektir. Yani adeta Türkiye Cumhuriyeti ile yarışır hale geldik. Bir gün birisi size ‘Boş bir araziye yeni bina yaptım’ derse bu kentsel dönüşüm değildir. Bugün 1990 depreminde başkaları da eski binalara taşınmış, dolayısıyla tehlike devam ediyor. Devam etmeyen tek şey var: Ekonomik durumu iyi olanlar o binalardan yeni binalara taşındı, ekonomik durumu kötü olanlar ise eski binalara yerleşti. Yani başkalarını devam eden tehlikeye soktunuz. Bir insanı kurtarıp, bedelini feda ederek iyi bir iş yaptığınızı söyleyebilir misiniz? Tam olarak böyle oldu. Bu böyle olmamalı. Avcılar’daki imar sorununu çözmek uzun zaman alsa da, harekete geçerek iş yapmak zorunda kalmamıza rağmen, çok borçlu ve sıkıntılı bir belediyeyi devralmamıza rağmen, ekonomik krize, pandemiye, depreme rağmen Avcılar başardı. kentsel dönüşüm süreci.

‘GELİŞMELER HAZIR, GÜVEN VAR…’

Bütün anlattıklarınıza göre Avcılar depreme ne kadar hazırlıklı?

Kimsenin 20 yılda yapamadığını ben 5 yılda yaptım. Eğer 20-25 yıl önce belediye başkanı olsaydım Avcılar’ın kentsel dönüşüm sorununu 15 yıl önce çözmüş olurdum. Avcılar’a 5 yıl içerisinde Avcılar’da riskli yapı bırakmayacağıma dair söz verdim. Vatandaş hazır, gelişmeler hazır, sorunlar çözülüyor. Bir de inanç var. İşin yarısından fazlası tamamlandı. Artık çok kolay.

.

‘KEŞKE DAHA FAZLA Israr Etseydim’

2019’dan bu yana bu ilçeyi yönetiyorsunuz… ‘Keşke şunu yapmasaydık’, ‘iyi ki bunu yapmış olsaydık’ dedirten bir şey oldu mu size?

İyi ki kentsel dönüşüm yapmışız. Bütçe sistemini çok iyi takip etmemiz yeterli. Çok şükür rekabetçi, güven dolu bir ortam yaratan çalışmalar yaptık. Çok şükür dövizle borçlanmadık. Keşke yapsaydım dediğim şeyler de vardı. Keşke ekonomik kriz gelmeden binalarınızı kentsel dönüşüme sokma konusunda daha ısrarcı olsaydım. O zamanlar inanılmaz uygun fiyatlar vardı. Düşük faizli krediler vardı. Bunu yapanlar şu anda inanılmaz mutlular. Onlar sadık evlerinde yaşıyorlar. Keşke biraz daha ısrar etseydim. Keşke bu süreci daha hızlı başlatsaydım. Evet ailemi ve çocuklarımı ihmal ettim ama onlar da beni anladılar.

‘BU SÜREÇ ACIDIR…’

Belediye başkanlığınız döneminde yapmak istediğiniz ama zamanınızın yetmediğini düşündüğünüz bir şey var mı?

Başlattığımız ve başlatacağımız projelerimiz var. Bunlardan biri de spor kompleksleri, kültürel alanlar, kentsel dönüşüm. Özellikle kentsel dönüşüm tamamlandığında meydanları olan, otopark sorunu olmayan, canlı bir yaşam ortaya çıkacak. Bu süreç doğum süreci gibidir… Bu süreç sancılıdır ama tüm bu acılar unutulur ve bir çocuk doğar. Bu çocukla sonuç mutluluktur; her yerde, her dilde, her toplumda, her millette olduğu gibi. Bu, tatmin olmuş bir hayatın ilk adamı. Bu doğum yakın…

Avcılar seçmenine neler söylemek istersiniz?

Biz çok özverili, iyi niyetli ve vizyoner bir niyetle hareket ettik. Pek çok kişi ve uzmanın danışmanlığını alarak, sağduyu ve ortak niyetle güzel işler yaptık. Bütün bunları Avcılar’lı hemşerilerim ile birlikte yaptık. Yarım kalan şeyleri hep birlikte başaracağız. Çok keyifli günler, hep birlikte Avcılar’ı tüm sokaklarıyla imanın, gücün, huzurun mekanı inşa ediyoruz. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort