Yaşam

George Saunders’ın sofistike bir romanı: Bağımsızlık Günü

ensonhaber.com

Zamanın İngilizcesi ‘En iyi hikaye anlatıcısı’ 2017 Man Booker sahibi George Saunders tarafından yazılan Bağımsızlık Günü; Güç, ahlak, adalet, bir arada yaşama ve özgürleşme kavramlarına insan doğasının yapı taşlarını yerinden oynatabilecek bir sertlikle odaklanan muhteşem bir öykü seçkisi.

Yazarın edebi hünerlerini cesurca sergileme fırsatı bulduğu, sarsıcı dokuz hikâyenin yer aldığı kitap; tekrarlar, iç monologlar ve yeni biçimsel girişimlerle çeşitliliğin sonunu zorluyor.

Saçma olduğu kadar ürkütücü derecede gerçekçi sayılabilecek hikâyelerinde kaotik dünya düzenine direnmeye çalışan kırılgan bireyleri resmeden yazar; Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak kendi ellerimizle yarattığımız hapishaneleri, kapitalizmin tuzaklarını, sıkışıp kalmışlık ve inkar halini keyifli bir ironiyle hicvediyor.

bir amerikan rüyası

Amerikan rüyasını kökünden sökme öykülerinde George Saunders; şartlar ne kadar garip olursa olsun, dünyayı en cömert ve net algı ile görmemizi sağlar.

Sayfa: 240

Kitap hakkında…

Çok da uzak olmayan distopik bir gelecekte, siyasi bir durumun ortasında dededen toruna yazılan “idealist” mesajlarla yüklü bir mektup; Colorado’da yer altı cehennem temalı bir eğlence parkında takılırken kendi gerçekliğini sorgulamaya başlayan yalnız bir karakter; tıpkı dolu fırtınasının ortasında adama âşık iki kadının varoluşsal hesaplaşması gibi; Korkunç bir planın kurbanı olan ve cesur bir siyasi protestocuya dönüşen 89 yaşında bir adam.

“Dünya çetin bir yer”

Dünya çetin bir yerdi. Çok sert. Bir hata yaptın ve sonra hayatının bedelini ödedin.”

Kitap sayfası için link:

[email protected]

duzici-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu